Laureaci 2024

Kategoria: Development Star

Katarzyna Świerk

Uniwersytet Gdański

 

Żaden dzień nie jest podobny do drugiego

Uczelnie funkcjonują w bardzo zmiennym środowisku i zarządzanie procesem umiędzynarodowienia, kreowanie nowych zadań czy wdrażanie strategii nie jest proste i wymaga dużej elastyczności oraz wielu kompetencji prospołecznych – mówi dr Katarzyna Świerk, Dyrektorka Biura Nauki Uniwersytetu Gdańskiego, laureatka tegorocznej Gwiazdy Umiędzynarodowienia w kategorii Gwiazda Rozwoju.

Dr Katarzyna Świerk w swojej pracy ceni najbardziej różnorodność. – Żaden dzień nie jest podobny do drugiego. Mnogość inicjatyw, w jakie jestem zaangażowana, pozwala mi unikać schematycznego postępowania. Jednocześnie zdobyte wcześniej doświadczenie otwiera wiele możliwości współpracy na arenie międzynarodowej. To bardzo istotne, żeby mieć ciągle cel przed sobą. I tak jest w moim przypadku – mówi wyróżniona Development Star 2024.

Odwaga

Zapytana o cechy charakteru, które w jej pracy przydają się najbardziej, tłumaczy: – Z perspektywy 20 lat pracy zawodowej i patrząc wstecz, myślę, że odwaga to taka cecha, która pozwoliła mi stawiać sobie i całemu zespołowi współpracowników ambitne cele. Oczywiście przydaje się skrupulatność, dociekliwość i odrobina pewności siebie. Na pewno wiele cech trzeba w sobie wypracować i dostosować się do różnych warunków. Uczelnie funkcjonują w bardzo zmiennym środowisku i zarządzanie procesem umiędzynarodowienia, kreowanie nowych zadań czy wdrażanie strategii, nie jest proste i wymaga dużej elastyczności oraz wielu kompetencji prospołecznych.

Największy sukces jest ciągle przede mną

Dr Katarzyna Świerk mimo wielu sukcesów zawodowych wierzy, że ten największy jest ciągle przed nią. – Uważam, że sukcesy przychodzą same jako zwieńczenie ciężkiej pracy, ale na to potrzeba czasu. W moim przypadku praca audytora w Komisji Europejskiej w zakresie HR Excellence in Research i możliwość przeniesienia swojej wiedzy na grunt polskich uczelni jest szczególnie wyróżniająca. Ostatnią moją nominację na ambasadorkę Research Manager w projekcie ROADMAP uznaję jako sukces wszystkich polskich uczelni, które mają teraz swoją reprezentantkę w europejskiej społeczności zaangażowanej w zarządzanie badaniami naukowymi.

Menedżer nauki

O największych wyzwaniach w 2024 roku dr Katarzyna Świerk mówi tak: – Nowy projekt ROADMAP jest wyzwaniem, do którego podchodzę bardzo osobiście, dlatego że jego celem jest zdefiniowanie roli i miejsca menedżerów nauki w dążeniu do doskonałości badawczej. Jako przedstawicielka tej grupy zawodowej dostrzegam ogromną potrzebę uregulowania i wzmocnienia roli menedżerów naukowych, zwłaszcza w polskich instytucjach badawczych. Oczywiście przede mną również kolejne kroki związane z wdrażaniem strategii HR4R w mojej macierzystej uczelni. W sferze naukowej laureatka planuje również ukończenie badań, które będą podstawą jej kolejnej rozprawy doktorskiej.

Najtrudniej być docenionym wśród swoich

Nagroda Gwiazda Umiędzynarodowienia ma dla dr Katarzyny Świerk ogromną wartość, przede wszystkim dlatego, że jest to nagroda środowiska akademickiego. – Wiadomo, że najtrudniej być dostrzeganym i docenianym wśród „swoich”.

Tym bardziej jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wielka radość. Ale też pewnego rodzaju motywator, że trzeba ciągle robić więcej, lepiej i patrzeć daleko w przyszłość, bo droga do doskonałości naukowej jest bardzo długa i wyboista. Ta nagroda jest wyróżnieniem za moją działalność w ostatnich latach, która nie byłaby możliwa bez otwartości i zaufania władz rektorskich. To tak naprawdę nagroda dla nas wszystkich, dla Uniwersytetu Gdańskiego, który mam zaszczyt reprezentować – przyznaje.

Nie musimy do nikogo się porównywać

Laureatka zapytana o to czy jej macierzysta uczelnia, Uniwersytet Gdański, może w kwestii umiędzynarodowienia porównywać się z najlepszymi uczelniami europejskimi, odpowiada: – Nieskromnie powiem, że Uniwersytet Gdański nie musi się porównywać, bo jest uczelnią, dla której umiędzynarodowienie jest priorytetem w strategii rozwoju uniwersytetu i konsekwentnie ją realizuje. Oczywiście może i czerpie wzorce z rozwiązań i dobrych praktyk, które są stosowane w innych uczelniach w Europie.

Tak naprawdę będąc częścią sojuszu w ramach Uniwersytetów Europejskich SeaEU, UG jest w samym centrum działań zmierzających do zapewnienia najwyższej jakości kształcenia i badań naukowych, a dzieje się to wszystko w międzynarodowej społeczności akademickiej.

 

Katarzyna Świerk (ur. 1978)

Absolwentka chemii na Uniwersytecie Gdańskim, doktor nauk chemicznych (2007), absolwentka MBA (2018). Autorka i współautorka artykułów i komunikatów naukowych z zakresu chemii oraz zarządzania nauką. Od 2006 pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, najpierw jako asystentka prorektora ds. kształcenia; w latach 2008-2015 kierowała administracją Wydziału Filologicznego; od 2015 pełni funkcję kierowniczki Biura Nauki i Współpracy z Zagranicą, obecnie dyrektorka Biura Nauki, a od 2016 jednocześnie Pełnomocniczka UG ds. otwartego dostępu do publikacji naukowych. Odpowiada za realizację zadań związanych z ewaluacją jednostek naukowych, strategiami publikacyjnymi i ocenami naukowymi, rozwojem kariery badawczej, a także z zakresu współpracy międzynarodowej. Od kilkunastu lat zajmuje się teoretycznymi i praktycznymi problemami szkolnictwa wyższego. Współpracuje z Instytutem Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, jest certyfikowaną audytorką UE w zakresie HR Excellence in Research oraz Horyzont 2020/Europa.

 

 

 

www.gwiazdyinternacjonalizacji.pl