Laureaci 2024

Kategoria: Marketing Star

Olga Vakhrina

Politechnika Poznańska

 

Efektywna wymiana energii

Zakochałam się w Poznaniu, w Politechnice Poznańskiej i w Polsce – deklaruje Olga Vakhrina, specjalistka ds. współpracy międzynarodowej w International Relations Office Politechniki Poznańskiej, wyróżniona tytułem Gwiazdy Marketingu. Jej obowiązki bywają niezwykłe: na przykład koordynuje umieszczenie na orbicie nanosatelity zaprojektowanego wspólnie przez Politechnikę Poznańską i Politechnikę Kijowską!

Z Politechniką Poznańską Olga Vakhrina jest związana od 2017 roku. – Od samego początku została, naturalną siłą rzeczy, włączona w poszerzanie i zacieśnianie współpracy polsko-ukraińskiej, a także w nawiązywanie nowych form współpracy w krajach Europy Wschodniej – mówi Magdalena Zawirska-Wolniewicz, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej PP. – Jej pełna zaangażowania praca zaowocowała żywymi i aktywnymi działaniami międzyuczelnianymi. Umowy podpisane w ramach Partnerstwa Wschodniego skutkowały realnymi przedsięwzięciami, takimi jak webinaria, liczne wizyty naukowe, wykłady otwarte, seminaria.

 Laureatka tytułu Marketing Star koordynowała działania prowadzące do stworzenia kierunków o podwójnym dyplomowaniu, a także wielu projektów naukowo-badawczych z uczelniami ukraińskimi, doprowadziła do zainicjowania wielu wspólnych projektów o międzynarodowym znaczeniu.

– Podwójne dyplomowanie wspólnie z uczelniami ukraińskimi: Politechniką Kijowską „KPI”, Politechniką Lwowską i Ukraińskim Państwowym Uniwersytetem Transportu Kolejowego w Charkowie to moje ukochane „dziecko” – podkreśla Olga Vakhrina. – Jestem na wszystkich obronach prac magisterskich uczestników programu i cieszę się z ich sukcesów. Pandemia i wojna ograniczyły ten program, ale liczę na to, że już wkrótce uda się wrócić do niego w pełnym wymiarze.

Międzykulturowo

Nie do końca co prawda wiadomo, kiedy Olga Vakhrina znajduje czas na tak absorbujące działania, skoro do jej codziennych obowiązków należy między innymi: obsługa studentów zagranicznych na studia prowadzone przez PP w językach angielskim, polskim, ukraińskim i rosyjskim, organizacja Dni Otwartych oraz webinariów „Jak zostać studentem Politechniki Poznańskiej”, udział w licznych imprezach targowych, organizacja kursów językowych dla zakwalifikowanych kandydatów. Razem z Migrant InfoPoint zorganizowała konsultację dla studentów zagranicznych dotyczące legalizacji pobytu i innych kwestii prawnych. – Opieka Politechniki Poznańskiej nad studentami zagranicznymi jest naprawdę wszechstronna – mówi laureatka.

Olga prowadzi także Kawiarenkę Międzykulturową, w której zagraniczni studenci prezentują zwyczaje i kuchnię swoich ojczystych krajów oraz poznają polską kulturę i zwyczaje. W ramach Kawiarenki organizowane są także warsztaty dla studentów, które pomagają im w zaliczaniu sesji egzaminacyjnych i prawidłowym, zgodnym z zasadami savoir vivre przygotowaniem dokumentów potrzebnych w trakcie studiów. To wiedza bardzo praktyczna i niezwykle potrzebna, ogranicza bowiem stres cudzoziemców, przybywających do naszego kraju nierzadko z bardzo daleka.

Co najmniej dwa razy w roku, na Boże Narodzenie i na Wielkanoc, spotkania w Kawiarence mają uroczysty charakter. Są opowieści o tradycjach świątecznych, warsztaty, występy zespołów ludowych. Zdaniem Olgi, nie ma lepszego sposobu na integrację młodych ludzi z całego świata studiujących na PP.

Bezpośrednio i zdalnie

Skype, Facebook, Zoom – Marketing Star 2024 wykorzystuje różnorodne internetowe narzędzia do kontaktu z kandydatami, studentami, pracownikami zagranicznych uczelni. Jest zaangażowana w projekt NAWA Welcome to Poland – PUT Student on Board, gdzie koordynuje działania programu „Buddy”, czyli wsparcia nowych studentów przez ich starszych kolegów.

Kolejnym „dzieckiem” Olgi Vakhriny jest Summer School, w której uczestniczą studenci z Indii. Młodzi ludzie w kilkuosobowych zespołach pod opieką wykładowców PP pracują nad własnymi, innowacyjnymi projektami. Na koniec odbywa się ich prezentacja – nie tylko na uczelni, ale także na przykład w Urzędzie Miasta, a także na specjalnych targach. – Dla studentów to bardzo ważne, że tworzą jakieś konkretne rozwiązanie, które może zostać wykorzystane – mówi laureatka. – Z podobną pasją podchodzą do tego pracownicy naukowi Politechniki. Summer School odbywała się zarówno w formie tradycyjnej, jak i online podczas pandemii.

W obliczu wojny

Agresja Rosji na Ukrainę była dla Olgi impulsem do podjęcia wielu działań wspierających jej rodaków. Laureatka współorganizowała m.in. pomoc materialną i psychologiczną dla ukraińskich studentów i pracowników, uczestniczyła w akcji „PP wspiera Ukrainę”, współorganizowała Szkołę Letnią w zakresie sztucznej inteligencji dla studentów z Ukrainy. To była inicjatywa wykładowców Politechniki, którzy także w ten sposób chcieli pomóc ukraińskim studentom KPI. Pomysł narodził się w maju, a już w czerwcu i lipcu odbyły się online wykłady i zajęcia praktyczne. Uczestnicy kursu zyskali nie tylko cenną wiedzę i umiejętności, ale także punkty ECTS!

Dla Olgi Vakhriny jest też bardzo ważne, że rektorzy PP prof. Tomasz Łodygowski (rektor w poprzedniej kadencji – red.) jest doktorem honoris causa KPI, a rektor KPI prof. Michaił Zgurovski otrzymał dhc Politechniki Poznańskiej.

Jesteśmy szczęściarzami!

– Zaangażowanie Olgi, jej entuzjazm i nieustanne dążenie do udoskonalania procedur, metod, poszerzania możliwości są godne podziwu – podkreśla Magdalena Zawirska -Wolniewicz. – Politechnika Poznańska j jej Dział Współpracy Międzynarodowej to szczęściarze. Że mają w swoim gronie taką osobę, że mają w swoim gronie taką osobę i tak zaangażowanego w budowanie „visibility” pracownika.

Olga Vakhrina, choć jest osobą twardo stąpająca po ziemi, to działając na rzecz współpracy międzynarodowej jest gotowa nawet udać się w kosmos: koordynuje działania zmierzające do umieszczenia na orbicie nanosatelity, który jest wspólnym dziełem naukowców z Politechniki Poznańskiej i Politechniki Kijowskiej.

 

Olga Vakhrina (ur. 1970)

Pochodzi z obowodu sumskiego w Ukrainie. Jest absolwentką Wydziały Filologii Języków Obcych Sumskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia A. S. Makarenki.

Pracowała w Dziale Współpracy Międzynarodowej Politechniki Kijowskiej im. Igora Sikorskiego (KPI). W codziennej pracy posługuje się biegle trzema językami obcymi (angielski, polski i rosyjski) oraz swoim ojczystym – ukraińskim.

Do Polski przyjechała w ramach programu Erasmus Mundus, od roku 2017 jest związana z Politechniką Poznańską.

 

www.gwiazdyinternacjonalizacji.pl